Rynek dronów w Polsce. Burza. Edycja 2022

lightning and gray clouds
Photo by Andre Furtado on Pexels.com

Fundacja Instytut Mikromakro od 2013 roku publikuje raporty i poradniki o rynku systemów bezzałogowych i autonomicznych. Należy do nich seria „Rynek dronów w Polsce” – Księga popytu i podaży (2015), Świt w dolinie śmierci (2016) i Jutrzenka (2018). Czas na Burzę.

Po jutrzence nadeszła burza. Pierwsze pomruki było już słychać dawno – wiązały się z projektowanymi cztery lata temu nowymi, europejskimi przepisami prawa dronowego. Dopiero ich wprowadzenie w 2021 r., wywołały turbulencje o nieznanych wciąż skutkach. To jest czynnik w skali mikro, podczas gdy o wiele groźniejsze są te w skali makro jak trwająca wciąż pandemia COVID-19 czy agresja Rosji na Ukrainę.

Można na to spojrzeć też z innej strony. Burza zmiotła z rynku słabeuszy bez własnego pomysłu na biznes i nikłej rzetelności. Pomogła objawić się dotąd lekceważonym nowym modelom biznesowym jak dronowy transport medyczny. Ujawniła siłę systemów bezzałogowych i autonomicznych we wszystkich sferach. Decydują o tym takie technologie sztucznej inteligencji (ang. Artificial intelligence –> AI) jak uczenie maszynowe i „cyfrowe bliźniaki” czy rozkwitająca fotogrametria niskopułapowa. Największym zaś „game changer’em” okazała się wojna w Ukrainie, przez którą drony zawładnęły masową wyobraźnią i stały się jej bohaterem.

Nieuchronnie zbliżamy się też do momentu, w którym pojazdy kierowane przez AI opanują nasze miasta. Czas pomyśleć o organizacji życia w mieście, w którym dominują roboty. To nowe wyzwanie dla samorządowców. Nie można się wyłącznie ograniczać do prac nad korytarzami powietrznymi w duchu nowej mobilności miejskiej, lecz podejść do tematu kompleksowo. W jaki sposób zorganizować ruch pojazdów autonomicznych? Którędy może pojechać auto-robot, popłynąć robo-prom czy sunąć po szynach robo-pociąg? Czy ich ruchem mają się zajmować ci sami urzędnicy, co teraz zaczynają się uczyć trzeciego wymiaru miast – przestrzeni powietrznej dla dronów?

O tym wszystkim opowiadamy w naszym raporcie w układzie rynek – technologia – konteksty. Ponadto prezentujemy najciekawsze firmy z polskiego i światowego rynku robotycznego (producenci dronów, robotów przemysłowych, robotów usługowych oraz oprogramowania; integratorzy, usługodawcy). Podajemy też szacunki wartości rynku dronów i perspektywy rozwoju.

Po burzy wychodzi słońce.

Facebook
Twitter
LinkedIn